• uludağ modern

  218.
  limonatalı düğün salonunda kaçıp gizlice içki içebildiğin arka odadır.
  #15152425 :)
 • eh işte almak için eh işte oyu vereni tahrik etmek

  1.
  ne işe yaradığı anlaşılamayan iki nokta üzeri yuvarlakımsı ikonu seven insanın yapacağı iştir. yapılacak iş değildir hatta. ne iş lan bu ?

  edi : (bkz: alo houston durduramıyoruz)

  edi2: dostlar, gardaşlar, bacılar, ağalar, tamam bugünküleri de eh iştelediniz, de bokunu çıkarıp sıradan kronolojik olarak geriye gitmeyin, yakarım kendimi sözlüğün ortasında.*

  edi3: (bkz: yazar bu entrysinde eh işte ile coşmuş)
  #15142261 :)
 • bir insanın annesinin son anlarını görememesi

  1.
  türkiye'de milletvekili olma hakkını kazanıp hapiste olan bir adama reva görülen işkencedir. *

  --spoiler--
  Haberalın avukatı Selen Karaçalı tarafından mahkemeye sunulan 2 sayfalık dilekçede Haberal'ın annesi Medine Haberal'ın uzun süredir tedavi gördüğü Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi'nde hayatını keybettiği belirtildi. Dilekçede, "Mehmet Haberalın cezaevinde bulunduğu 21 Ocak 2010'da da önce merhum babası Yalar Ali Habera'ı kaybetmesi ve o tarihteki mevzuat boşluğu gerekçe gösterilerek cenazesine iştirak edip, babasına karşı olan son görevini yerine getirebilmesinin dahi engellenmesi ve ardından uzun süredir tedavi gören annesi Medine Haberal'ı hastanede ziyaret etmesine yönelik yasa tasarısı Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile ivedilikle hazırlanıp komisyondan geçmesine rağmen, uzun süredir Genel Kurul'da bekletilmesi neticesinde maalesef müvekkilimiz sağlığında annesini de son bir kez görme imkanından yoksun bırakılmasının yaşanan bir insanlık trajedisi olduğu açıktır. Buna ilaveten Silivri Devlet Hastanesi'nin 31 Mart 2012 tarihinde verdiği Haberal'ın sağlık raporunda da açıkca görüleceği üzere müvekkilimizin halen hayati risk altında olduğu ve bu rahatsızlığı stres, baskı ve üzüntü ile tetiklenerek ani ölüme sebebiyet verebileceği tıbben yadsınamaz bir gerçektir" denildi.
  --spoiler--

  http://haber.mynet.com/me...i-kaybetti-624664-guncel/

  ne diyor, uzun süredir genel kurulda bekletiliyor diyor, yasasına göre muamele bu olsa gerek. bazı yasalar öylesine jet hızıyla geçiyor ki o meclisten. umarım o yasayı orada bekletenlerin yürekleri biraz olsun sızlıyordur. cenazeye katılması için izin lütf etmişler.

  not : Ergenekon soruşturması kapsamında çıkarıldığı mahkeme tarafından 2009 yılında tutuklanan Prof.Dr. Mehmet Haberal, 23 Ocak 2010 tarihinde 81 yaşında hayatını kaybeden babası Yaşar Ali Haberal'ın cenazesine katılmak için izin alamamıştı.

  neydi, hoşgörü müydü ?
  #15141030 :)
 • pisuvara işerken tükürükle çişi vurmaya çalışmak

  1.
  düşündükçe adamı çıldırtan bir eylemdir. bir dilek tutarsın, işemeye başlarsın, 3 hakkın vardır, vurdun vurdun, vuramadın sıçtın. hayaller başka bahara.
  #15136615 :)
 • kırmızı ışıkta yaya geçidi üzerinde duran ayı

  1.
  trafikte yayalara tahammülü olmayan bir cins saygısız yaratıktır. karşıdan karşıya geçmeye çalışan yayanın yoyu üzerinde duran ,hakkını gasp edip ona ait yolun ırzına geçendir.yeşilden sarıya dönen ışıkta gaza basan ayının kuzeni, yeşil ışıkta 10 araba geriden 0,1 mikro saniyede kornaya basan ayının kardeşi, emniyet şeridinden boş yere giden ayının oğlu, ambulansı kendine siper edip gazı kökleyen ayınınsa kayınçosu olan ayıdır. bunların bir de yaya geçidi üzerine park edeni vardır ki o tam bir ayı oğlu ayıdır.*

  bizzat tarafımdan çekilmiştir.

  http://galeri.uludagsozluk.com/r/247391/+

  bu da doğrusu efem.

  http://galeri.uludagsozluk.com/r/247392/+

  bu da ayıoğluayısı

  http://galeri.uludagsozluk.com/r/247393/+ *
  #15132180 :)
 • taxidi sta kithira

  1.
  32 yıl boyunca ssscb'de yaşamış bir adamın ülkesine döndüğünde yaşadığı uyum sağlayamama sürecini anlatan 2 saatlik bir Theodoros Angelopoulos filmi. başrollerinde Manos Katrakis ve Mairi Hronopoulou nin oynadığı filmin müzikleri ise Eleni Karaindrou ya ait. 1984 cannes film festivalinde en iyi senaryo ve fipresci ödülünü almıştır.
  #15111945 :)
 • telefonda ilk sözü nerdesin olan insan

  1.
  telefonu açar açmaz nerdesin sorusunu soran insandır. genelde biricik sevgilidir.

  -alov
  +nerdesin ?
  -burdayım, sen nerdesin ?
  +nerdesiiğğğn ?
  -ne bağırıyon be.
  +getirtme beni oraya.
  -bilmiyon ki nerde olduğumu.
  +nerdesin ?
  -işteyim, nerede olcam.
  #15099713 :)
 • atatürk ün sofra adabını bilmiyor olması

  5.
  sağını solunu bilmeyen gerizekalı söylemidir, arkadaki garsonların ceketindeki mendilden fotografın ters basıldığı anlaşılabilir.

  http://galeri.uludagsozluk.com/r/243717/+

  bakın bakalım o dönemin ceketlerinde mendiller nerede ?
  #15043103 :)
 • market arabasını evinin önüne kadar götüren insan

  1.
  yaptığı süpermarket alışverişinden sonra otoparka arabaya gidiyorum kisvesi altında dışarı çıkıp çaktırmadan arabayı evinin önüne kadar götüren insandır. bazen apartman kapıları önünde boynu bükük yuvasından koparılmış market arabaları görüyorum da içim burkuluyor be sözlük.
  #15029946 :)
 • dini radyo spikerlerinin yayvan ve ekolu konuşması

  1.
  beni benden, seni de senden alan konuşmadır. radyoda ara tuşuna bastığınızda ekolu ve yayvan bir ses duyarsanız şak diye anlaşılan ses öbeğidir. fonda çağrı filminin müziği, genelde zırvalayan biri size bir takım hurafeler anlatmaktadır. bunları dinleyen bünyeler de buraya gelip kot pantolon giyen bayanın asıl amacı tarzında başlıklar açıp beyin mastürbasyonu ile cennetin anahtarını kazanmaktadır.
  #15027087 :)
 • yurt dışında türk olduğunu belli etme yolları

  4.
  (bkz: burnunu karıştırmak)
  (bkz: türk lokantası aramak)
  (bkz: sümkürmek)
  (bkz: yerlere çöp atmak)
  (bkz: yaya geçidine park etmek)
  (bkz: emniyet şeridinden gitmek)
  (bkz: radara girmek)
  (bkz: kavşakta yol vermemek)
  (bkz: mangal yakmak)
  (bkz: rakı var mı diye sormak)
  (bkz: okey oynamak için kahve aramak)
  (bkz: piştt orospular nerde biliyoğn mu diye sormak)
  (bkz: asansörle yukarı çıkmak için aşağıya basmak)
  (bkz: ekmek aramak)
  (bkz: çükünle oynamak)
  (bkz: göğüs kıllarını göstermek)
  (bkz: arabadan sarkmak)
  (bkz: emniyet kemerini takmamak)

  yoruldum, bitmiyor arkadaş.

  Mecburi edit: sence ben bayiliyor muyum bu imaja, ama gordugum bir cok ulkede bu iste imajimiz,gidin de bir gorun turk mahallelerinin bir halini, bunu duzeltmek ugruna bir seyler onereceginize ya da caba gostereceginize aksini savunuyorsunuz.
  #15025480 :)
 • trafik kazasını seyretmek için yavaşlamak

  1.
  yurdum insanının, karşı şeritte olan kazayı seyretmek için yavaşlamasıdır. amaç ya hasar üzerine yorumlar yapmak, ya da kendi şeridinde kazaya sebebiyet vermektir. genelde kimsenin aklından yaralı var ise yardım edeyim demek geçmez.
  #15021734 :)
 • zonguldakspor

  26.
  çocukluğumda her okuduğumda tüylerimi diken diken eden, vardır senin renginde şehit madenci kanı, başarılı ol ki sürsün madencinin şerefi şanı sloganına sahip takımdır. madencisinden utanmayan basiretsiz yönetimler sonucu bu hallere düşmüştür.
  #15016981 :)
 • sinek gezdirmek

  1.
  çocuklukta yapılan ruh hastası davranışlardan bir tanesidir. karasinek yakalanır, daha önceden en ince iple yapılmış ilmik sineğin bir ayağından geçirilir, ilmek sıkılır. ipin ucu ele alınır, sinek salınır, evin her yerinde gezdirilir. sineğin tüm ayakları kopana kadar bu işlem tekrarlanır. tüm ayaklar bittikten sonra artık karaya inemeyen deniz uçağı kılıklı sinek pencereden özğürlüğüne bırakılır. azattır buzattır o beni gözettir.
  #15016239 :)
 • poulet au vinaigre

  1.
  Claude Chabrol imzalı 1985 yapımı, başrollerinde Jean Poiret ve Stephene Audran'ın oynadığı cinayet, romantizm ve burjuva komedisi üzerine kurulu filmdir. 1985 yılında cannes film festivalinde Palme d'Or adayı en iyi film adaylığına gösterilmiş olsa da ödülü Emir Kusturica'nın yönettiği Otac na sluzbenom putu filmine kaptırmıştır. Jean Poiret 1985 yılında Mystfest'de en iyi aktör ödülünü almıştır.
  #15008330 :)
 • salonu sadece misafir için kullanmak

  1.
  Evin en güzel, geniş odasını kendin için değil de dışarıdan gelenler için kullanmaktır. genelde evin kadınları tarafından üzerine titrenen bu mekan çeşitli dantelalar, fiskoslar, 16. yüzyıldan kalma klasik koltuklarla şenlendirilmiştir. ama her nedense buralara evin sakinlerinin girmesi genelde yasaktır. abartılı evlerde halıların naylonla kaplandığı, koltukların 3 kat şile bezimsi örtülerle toz almasın diye örtüldüğü görülmektedir. bir insanın en rahat etmesi gereken en ferah mekan kullanılamaz duruma gelmiş sadece eve gelen bazen samimi bazen de ne idüğü belirsiz misafirimsilere hizmet etmektedir.
  #15005832 :)
 • kendi halkına pusu kuran polis

  1.
  radar araçları ile kurduğu pusudur. nadir de olsa yere ufacık bir radar tabelası koyarlar ama genelde olmaz. en görünmeyen yerlerde özellikle avlamak için kurulur. bir dağı çıkarsınız, yol dümdüzdür ve aşağıya doğru eğimlidir, salarsınız arabayı, hafif sola ya da sağa dönüş olur, tam kurba girdiğinizde bir anda zart diye radarla karşılaşırsınız. balık oltaya takılmıştır.
  radar kurulması tabii ki gerekli ve yapılması gereken bir uygulama ama pusu şeklinde olmasından yana değilim, dünyanın bir çok yerinde radar uygulamaları yapılmaktadır. kıbrıs'da bile bu tarz uygulama sabit kameralı sistemlerle yapılmaktadır ve yerleri bellidir.
  #15005766 :)
 • yanında gelmeyen var mı adamının gelmesi

  1.
  şehirlerarası otobüs yolculuklarının en büyük sorunlarından bir tanesidir bu. genelde molada vuku bulan bu talihsiz olay, gelmeyen adamın yanında oturanı strese sokar. kendini o adamdan sorumlu hissettirir. askerlikte birbirine zimmetlenen adamların otobüsteki yansımasıdır. ama ya sonra olanlar insana oh dedirtir. yan koltuk kahramanımız 30 dakika içerisinde çayını içmiş, tostunu ya da kuru pilavını yemiş, sigarasını tellendirmiş ve üzerinde öz vırt zırt yazan içi lokum dolu poşetini almıştır. sürenin bitmesine 3-4 dakika kala otobüse gelir, size selam verir, lokumlu poşeti üst bagaja yerleştirir. tam oturacakken hafif bir kıpırdanma hisseder bünyesi. hemen bir daha aşaağı iner ve olaylar ondan sonra gelişir.

  anons - mağayyyadan stanbulaağ gideceğğğk saynğğğ yoğllcular otobüsünüzzzün molaağ süresii sonağğğ ermiştir. lüğğfen yerlerinizi alınız.
  ntc - kıpır kıpır , acaba gelcek mi iç sesi, muavine söylesem mi, ya da söylemim amına koyim banane ne lağn, yazık ama lan, hayvan herif o kadar vakit öldürüceğine sıçmaya da vakit ayırsaydın ya, bana dert oldu amk.
  muavin- yanında gelmeyen varmığğğğ ? 1-2-3-4.......33 , kaptan bir eksik var.
  ntc - ölsem ya lan şurda ben, burada da beni buldu sorular, üf, püf

  2 dakika bu şekilde geçer, o sırada wc kapısından kahramanımız görünür, koşarak gelir, otobüse biner, sağol birader der sana, sayende beklemişler. önemli değil dersin, top kekini soyarsın içinde saçma sapan bir duyguyla.
  #14961463 :)
 • iki kürdün üçüncü kişi yanında kürtçe konuşması

  1.
  kesinlikle karşındakine saygısızlık olarak tanımlanabilecek, katlanılamaz ve uyarıda bulunma gereğini duyduğum davranıştır. mekan şantiyedir, yanımda iki kürt çalışan arkadaş vardır.

  ntc- arkadaşlar, şöyle şöyle, böyle böyle olmalı, daha dikkatli olun.
  k1- tamam şefim
  k2- tamam şefim
  k1- ..............................anlamadığım kürtçe bişeyler
  k2- ..............................gene anlamadığım kürtçe bişeyler
  ntc- siz neden kendi aranızda kürtçe konuşuyorsunuz ?
  k1- niye, yasak mı kürtçe konuşmak?
  ntc- yo, neden yasak olsun, ama 3.kişinin yanında biraz saygısızca olmuyor mu ? sonuçta ben neden bahsettiğinizi anlamıyorum. belki benim talimatlarımı ya da beni sorgulayıp ileri geri hakkımda konuşuyorsunuz.
  k2- sen kürt düşmanı mısın ?
  ntc- mavi ekran.
  #14958417 :)
 • bizi 7 2 yıkmadı tc nin ne haddine

  25.
  bugüne kadar görmediğim ama görünce hayal kırıklığına uğradığım pankarttır. aklıma sevgilimin van için kapı kapı dolaşıp yardım toplaması, o giysileri tek tek ayırması, temizlemesi ve 27 koli ile terminale giderek best van turizm ile göndermeye çalışması ve çektikleri gelmiştir. hatta şerefsiz otobüs şoförü kolilere para istemiştir, bu bile ne bok olduklarına dair bir ipucu vermektedir aslında. hepinizin canı cehenneme, düşün artık yakamızdan, kadir kıymet bilmez şerefsizler, şimdi bana sakın demeyin tek bir kişinin pankartını herkese mal etme diye, o pankart oradakiler tarafından indirilmek zorundadır.
  #14936720 :)
 • yeni şeyler getiriyorum